MATEMATİK SOHBETLERİ

Yüksek Matematikçi İbrahim Candaş ile matematiğin aydınlık dünyasında bir yolculuğa çıkıyoruz. Bu yolculukta hem gülüyoruz, hem düşünüyoruz, hem de öğreniyoruz.


Bugüne kadar yüzlerce matematik sohbeti gerçekleştiren İbrahim Candaş ile bu yolculuğa çıkmaya ne dersiniz? 

Cevabınız 'evet' ise yaş sınırlaması olmadan en az 3 kişilik grubunuzu oluşturun ve 0532 765 11 12 numaralı telefondan randevu talep edin.


İşte sizlere yapılmış olan bazı sohbetlerden çeşitli örnekler.MATEMATİK OLMASAYDI NELER OLURDU?


Matematik olmasaydı sizce neler olurdu?

Kulağa hoş geliyor değil mi?

Herhalde içinizde en çok matematik sınavından düşük not almış olanlar sevinirdi. Matematikten düşük not aldıkları için matematiği gereksiz ve anlamsız olarak düşündükleri içindir herhalde. Her neyse, matematik olmasaydı neler olurdu sorusuna ben de birkaç cevap vereyim. Belki bana hak verirsiniz, o kadar gereksiz olmadığı konusunda.


.......DEVAMI MATEMATİK SOHBETLERİMİZDE.......MATEMATİK HAYATTIR

  

Hepimiz bir şekilde öğrenci olduk ve matematik dersi ile tanıştık. Kimimiz matematiği sevdik, kimimiz sevmedik. Hatta en çok övündüğümüz ders de matematik oldu. Hatırlasanıza; matematik sınavından yüksek not aldığınızda etrafınıza övünmediniz mi? Hatta matematiği beceremediğiniz zaman da övündünüz. Haksız mıyım?

 

Okulda öğrencilerin en çok sevdiği ders te, hiç sevmediği ders te matematik olmuştur hep. Aslında matematik, tüm dersler arasında en kolay derstir. En eğlencelisidir. Her okulda, her yerde kuralar aynıdır ve zamana, mekana göre de değişmez. Çok da zeki olmak gerekmez matematiği öğrenmek için. Biraz zaman ayırsak, uğraşsak matematiği rahatlıkla öğrenebiliriz.Tabii doğru yöntemlerle bizlere anlatılırsa. Peki, anlatıldı mı? Birçoğunuzun ?hayır!? cevabı vereceğini biliyorum. Hatta ?aslında ben matematiği severdim, ama bir öğretmenimiz vardı ki? şeklinde başlayan cümleler bile kurmuş olabilirsiniz.


.......DEVAMI MATEMATİK SOHBETLERİMİZDE.......MATEMATİĞİN AYDINLIK DÜNYASI

 

Matematik sizce nedir?

 

Eminim ki azımsanmayacak kadar bir kesim, bu sorunun cevabı hakkında düşünmeyi bırak ?matematik? kelimesini duymak bile istememektedir. Okul hayatımda yeterince sıkıntı çektim zaten, benden uzak olsun da ne olursa olsun diyenler için matematik, hayatını zehir eden derslerden, içine korku salan sınavlardan ve okulu bitirir bitirmez kurtulacağı bir kabustan ibarettir. Bakın size bir çelişki anlatayım. Bu tarz kişiler ileride anne-baba olduklarında çocuklarına derler ki: ?Aman oğlum/kızım, matematik çok önemli, çok çalışman lazım, matematiği halledersen gerisi zaten gelir? veya ?Bizim çocuğun matematiğe kafası basmıyor, ne yapmak lazım hocam, bir türlü matematiği sevemiyor, acaba öğretmenden mi, ne dersiniz?. Çelişkiye bak çelişkiye. Sen matematikten hoşlanmayacaksın, matematik diyince ?üf, pis, kaka? diyeceksin; sonra da çocuğuna aman matematiksiz olmaz, matematik çalış, sevmiyorum ne demek diyeceksin.

 

Hiç düşündünüz mü; bazıları niye matematiği sever? Bazıları niçin matematiği, hayatı anlamanın ve sevmenin bir yolu olarak görür?


.......DEVAMI MATEMATİK SOHBETLERİMİZDE.......MATEMATİK SANATI (Matematik ve Estetik)

 

Matematik size ne ifade ediyor?

Matematik deyince aklınıza ilk ne geliyor? 

Matematiği günlük hayatınızda kullanıyor musunuz?

Sizce 2 sayısının varlığı mı 2 sayısının şekli mi daha etkileyici?

 

Matematik birçok insan tarafından kaçınılması gereken bir kabus olarak görülmektedir. İnsanların matematikten hoşlanmamalarının nedeni, matematiğe doğru bakış açısının onlardan gizlenmiş olmasıdır. İnsanların çoğunluğu matematiği bir ders olarak görüp, anlaşılması zor, sevimsiz bir ders olarak kabul etmektedir. Hatta birçok insan sırf matematik dersinde başarısız olduğu için veya matematiksel olarak düşünemediğini düşündüğü için ortaokul veya lise yıllarında matematikten kaçmak adına ve bir daha mümkünse matematikle karşılaşmamak adına sözde içinde matematik olmayan bölümlere, mesleklere yönelmektedir. Birçoğu da günün birinde matematikle yolları kesişmekte ve hayıflanmaktadır. ?Yine mi matematik!!!?

.......DEVAMI MATEMATİK SOHBETLERİMİZDE.......